Novinky

E-shop 
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security.
 
ESET Online Scanner ZADARMO
ESET NOD32 Antivirus
ESET Smart Security
eMail Marketing

web-foto_zemolez_geestone---kopia

Zemolez kamčatský -Lonicera camtschatica (Sevast.) Pojark

Lonicera caerulea var.camtschatica Pojark. (angl. „honeysuckle, sweetberry", nem. „maibeere ",poľsky „suchodrzew jadalny, jagoda kamczacka", rus. žimolosť sinnaja

     Zemolez kamčatský, často ľudovo nazývaný aj sibírska či čukotská čučoriedka vôbec nepatrí medzi čučoriedky, ale do rodu Lonicera- Zemolez. Pôvodne rastie v chladných oblastiach Sibíri, severovýchodnej Ázii (Sachalín, Kamčatka) a patrí k mimoriadne mrazuvzdorným ovocným druhom tak v dreve ako aj v kvete. Kvety znášajú bez poškodenia mráz až -7 oC. Na Slovensku ho možno úspešne pestovať na celom území vrátane vyšších horských polôh či už pre produkciu ovocia ako aj kombinovane pre úžitkovo okrasné účely hlavne živé ploty. Prednosťou tohto menej známeho, ale zaujímavého druhu ovocia sú jeho pomerne nízke nároky na pestovanie, odolnosť voči chorobám a skoré dozrievanie plodov . Plody zemolezu kamčatského patria medzi prvé skoré letne ovocie, ktoré dozrieva v podmienkach južného Slovenka už v tretej dekáde mája. Bobule majú podlhovastý, cylindrický tvar a sú po dozretí modrofialové podobne ako plody čučoriedky, tiež aj postupne dozrievajú. Plody zemolezu možno konzumovať v čerstvom stave, tu sú vhodnejšie plody odrôd bez horkej príchute, taktiež sa dajú zmrazovať i sušiť, spracovať na džemy, šťavu, sirupy aj víno.

Odrody vhodné na vysádzanie

Dlinnoplodna - bobule majú výraznejšie pretiahnutý tvar a prednosťou tejto odrody sú sladkokyslé plody bez horkej príchute. Bobule sú veľkostne premenlivé aj hmotnostne menej vyrovnané.

Wojtek - zaujímavá veľmi skorá ale aj úrodná odroda. Vytvára rozložitejšie kry dorastajúce do výšky 1,5 m.

Atut - poloskorá odroda, so sladšími plodmi s horkou príchuťou, bobule po dozretí tak neopadávajú ako u iných odrôd, veľmi vhodná pre záhradkárov. Kry sú rozložité dorastajúce do výšky 1,5 m. Dobrý opeľovač pre odrodu Duet

Duet - poloneskorá odroda vyššieho vzrastu so sladkokyslými, málo horkými plodmi. Bobule sú veľké, valcovitého tvaru rovnomernejšie dozrievajúce a po dozretí málo opadávajú na rozdiel od väčšiny odrôd. Veľmi vhodná do záhradiek.

Z množstva odrôd sú ešte zaujímavé Čelabinka, Vološebnica, Siniglaska i slovenské Altaj a Amur.