Novinky

E-shop 
Antivírová kontrola ZADARMO. Antivírus Eset Nod 32 Antivirus a ESET Smart Security.
 
ESET Online Scanner ZADARMO
ESET NOD32 Antivirus
ESET Smart Security
eMail Marketing

web-foto_rakytnik_9010714_090820---kopia

Rakytník

Hippophae rhamnoides L. (angl. "Seabuckthorn", nem. "Sanddorn", rusky "Oblepicha")

      Rakytník je jedinečná drevina s veľmi významným obsahom účinných látok najmä v plodoch, ale aj v listoch a v kôre. Rakytník možno úspešne pestovať na takmer všetkých pôdach s výnimkou dlhodobo mokrých pôdach. Najviac mu vyhovujú ľahké pôdy, stredne priepustné, bohaté na fosfor s hodnotou pH 6,5 - 7.

     Na výsadbu sa používajú dvojročné až trojročné rastliny, v spone 4x1 m, alebo dvojrady 4x1, 5x1,25 m. Na malých záhradkách stačí vzdialenosť 2-3 m.

     Počas sedemročného obdobia sú priemerné ročné výnosy cca 10 - 20 kg na rastlinu. Skúsenosti z pestovania ukazujú, že Rakytník patrí pestovateľsky aj pracovne k nenáročným rastlinám. Vysoká odolnosť voči mrazu. ranné dozrievanie, pravidelná úroda výživných plodov a nenáročnosť na podmienky pestovania, sú hlavné argumenty na podporu pestovania rakytníku.

Odrody vhodné na vysádzanie

HERGO - Je to ranná odroda, dozrieva od polovice augusta do začiatku septembra. Plody sú menšie, svetlo oranžové, oválne s jemnou šupkou. Chuť je mierne kyslá až sladkokyslá.

LEIKORA - Ker so strednou až vyššou korunou. Kyslejšie plody sú sýto oranžové, ovalného tvaru so silnou šupkou. Dozrieva v druhej polovici septembra až začiatkom októbra. Ker veľmi dobre regeneruje po zbere úrody odrezávaním a má veľmi vysoké úrody.

KRASAVICE - je veľmi mrazuvzdorná odroda, vyrastajúca do 1,5 - 2,0 m. Sladkokyslé plody sú červené a majú strednú veľkosť. Táto odroda sa vyznačuje vysokým obsahom rutinu (flavonoid).

SLUNÍČKO - je veľmi odolná odroda voči nízkym teplotám alebo chorobám. Je to stredne vzrastový ker, ktorý má len málo tŕňov. Veľké, svetlo-oranžové plody sú veľké a chuťovo príjemné.